DSL je u nás nejpoužívanějším typem připojení, a to i přesto, že nedrží krok s moderní dobou. Jinými slovy, DSL internet není tou nejlepší volbou na trhu. Proč se tedy drží na špičce? A jaké existují alternativy?
Hlavní důvod, proč je DSL připojení tak rozšířené, je jeho široká dostupnost. Připojit se na něj můžete skoro ze všech koutů Česka. Navzdory své oblíbenosti se však nad DSL postupně stahují mraky. Abychom pochopili proč, ukažme si, jak tato technologie funguje.
ADSL, VDSL, SDSL: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
DSL internet přenáší data pomocí telefonního vedení. Jinými slovy, tato technologie využívá kabely původně určené ke zprostředkování hovorů přes pevnou linku. DSL internet využívá jiné frekvence, než které se používají pro telefonní hovory, a proto telefonní kabely umožňují obojí. V rámci DSL rozlišujeme několik typů, které se liší svými možnostmi.
V Česku je asi nejběžnější typ ADSL. První písmeno poukazuje na skutečnost, že se jedná o asymetrické připojení. To znamená, že rychlost stahování (download) je vyšší než rychlost nahrávání (upload). Rychlost stahování se pohybuje v řádu několika desítek Mb/s, nahrávání často nedosahuje ani 20 Mb/s.
Dalším typem je SDSL, tedy symetrické DSL připojení. Zaručuje podobnou, někdy i stejnou rychlost v obou směrech. Nicméně SDSL linka je daleko méně rozšířená než asynchronní varianty DSL. V nabídce českých poskytovatelů se s ní prakticky nesetkáte.
Přestože je ADSL v Česku stále nejrozšířenějším typem DSL, postupně ho nahrazuje novější technologie VDSL. Ta může fungovat jak v symetrickém, tak asymetrickém provozu. Rychlost do značné míry závisí na daném poskytovateli a vaší lokalitě. V maximech však dosahuje rychlosti až několik stovek Mb/s.
Nejvyspělejším typem DSL je G.Fast. Žádný český poskytovatel ho však aktuálně nenabízí. Dokáže zajistit rychlost až 1 Gb/s, ale jen ve výjimečných případech. Jedná se totiž o maximální agregovanou rychlost (sdílenou s ostatními uživateli), takže pokud G.Fast využívá více uživatelů najednou, rychlost koncového připojení bývá zpravidla mnohem nižší.
Všechny uvedené typy DSL však spojuje stejný způsob přenosu dat, a právě proto tato technologie naráží na značná omezení. Pojďme se podívat na její slabé stránky.
Jaké jsou nevýhody DSL?
Přestože je DSL připojení široce dostupné, přináší s sebou celou řadu rizik. Podívejme se na některá z nich.
Nižší rychlost
Ačkoli nejkvalitnější DSL připojení dokáže teoreticky zajistit rychlost až 1 Gb/s, málokterý uživatel na něj dosáhne. Většina Čechů s DSL internetem surfuje na vlně kolem 30 Mb/s, což obzvlášť v dnešní době není mnoho. Například optický internet nabízí několikanásobně vyšší rychlost.
Jelikož technologie DSL využívá k provozu stávající telekomunikační síť, na rychlosti připojení se podepisuje i kvalita telefonních kabelů. Mnoho z nich nesplňuje nároky moderní doby a jsou pro internetové připojení téměř nevhodné. Proto se často stává, že skutečná rychlost se značně liší od té uváděné poskytovatelem. Poskytovatel však s kvalitou telefonních linek nic nezmůže.
Kvalitu DSL připojení ovlivňuje také vzdálenost od DSLAM. Co tato zkratka znamená? Jedná se o zařízení, které se používá pro připojení uživatelů k internetu prostřednictvím DSL. Obvykle bývá umístěno u telekomunikační ústředny. Rychlost připojení je přímo úměrná vzdálenosti od DSLAM. Nikdy tak nevyužijete „plný potenciál“ DSL.
Na jak rychlé vlně surfujete vy?
Víte, jak rychlý je váš internet? Zjistěto to jednoduše pomocí měření, které vám sdělí výsledky za pár vteřin.
Změřit rychlostMenší stabilita
Stabilitu DSL internetu ovlivňují již výše zmíněné parametry – vzdálenost od DSLAM a kvalita telefonních kabelů. Nicméně ani bezvadné telefonní kabely nejsou imunní vůči vnějším vlivům. Jelikož jsou metalické, podléhají například nepříznivému počasí, vlhkosti nebo elektromagnetickému rušení. Kvůli těmto vnějším vlivům může dojít ke snížení rychlosti nebo dokonce k úplné ztrátě signálu. Například optické kabely jsou vůči takovým faktorům odolné.
Vyšší cena
V neposlední řadě vstupuje do hry cena. Ta bývá často vyšší než u některých jiných typů připojení. Důvodem jsou vysoké provozní náklady. Internetoví poskytovatelé totiž musí hradit nemalé poplatky společnosti CETIN, která vlastní a spravuje celou telekomunikační síť.
Pokud je tedy DSL v mnoha ohledech zastaralou technologií, jaké jiné možnosti připojení existují? Pojďme se podívat na některé z nich.
Jaké další druhy připojení existují?
Na trhu se setkáte s několika možnostmi internetového připojení. Není tedy na škodu mít alespoň základní povědomí o jednotlivých technologiích a hlavních rozdílech mezi nimi.
Bezdrátové (Wi-Fi)
Češi milují Wi-Fi. Svědčí o tom i skutečnost, že v době cenově dostupných mobilních dat se jich většina připojuje na veřejné Wi-Fi sítě, které jsou k dispozici například v obchodních centrech nebo knihovnách.
Připojení přes bezdrátovou technologii tak zní pro spoustu zákazníků lákavě. Jak přesně však tato technologie funguje? Signál putuje z centrálního vysílače do antény, kterou má zákazník nainstalovanou na střeše domu. Z antény pak vede kabel přímo do routeru. Podmínkou je, aby se vysílač nacházel v dostatečné blízkosti od místa připojení. Dále je nezbytné, aby signál nenarušovala žádná jiná síť.
Bezdrátový internet přes běžnou Wi-Fi technologii ale nedosahuje takové rychlosti jako například optický internet. Kvalita připojení se navíc odvíjí od aktuálního počasí, takže hrozí slabší signál nebo výpadky. Bezdrátové připojení se využívá především v malých městech a vesnicích, ve kterých není dostupné optické nebo kabelové připojení.
Satelitní
Tento typ internetového připojení není tolik rozšířený, ačkoli v poslední době vzrostla jeho popularita. Poskytuje ho například společnost Starlink, kterou vlastní miliardář Elon Musk. Rychlost satelitního internetu dosahuje rychlosti až 500 Mb/s, v ČR se pohybuje většinou v rozmezí 150–300 Mb/s.
Je řešením pro jednotlivce a organizace, kteří nemají přístup k jiným typům připojení. Achillovou patou jsou bezesporu celkové náklady. Cena se sice v průběhu roku 2022 snížila, nicméně mnoho zákazníků stále odrazuje. Například u Starlinku je nejprve zapotřebí pronajmout si nebo koupit si hardware za 9 100 Kč a poté hradit měsíční poplatky ve výši 1 400 Kč.
Kabelové
Tato technologie (známá také pod zkratkou CATV) umožňuje internetové připojení stejným kabelem, přes který se přenáší kabelová televize. Rychlost obvykle dosahuje několika desítek Mb/s, někdy přesahuje i 100 Mb/s. Oproti bezdrátovému připojení také vyniká vyšší spolehlivostí, ale protože jsou kabely metalické, podléhají stejným vnějším vlivům jako DSL internet. Další slabinou je nižší dostupnost.
Optické
V současnosti se jedná o nejrychlejší a nejspolehlivější připojení na trhu. Využívá optický kabel, který se vyznačuje mnoha jedinečnými vlastnostmi. Jednou z nich je jeho odolnost vůči vnějším vlivům, kterým podléhají všechny metalické kabely. Výpadky tak hrozí jen v případě fyzického poškození – například při výkopových pracích. Rychlost dosahuje i několika Gb/s.
Optický internet je navíc dostupný i po finanční stránce, takže si ho může dovolit téměř kdokoli. Nevýhody u optického připojení téměř nenajdeme – snad až na jednu výjimku, kterou je omezená dostupnost. Na rozdíl od DSL připojení totiž není k dispozici ve většině domácností v ČR.
Gigabitová rychlost? Žádný problém!
Nejlepší řešení na trhu představuje technologie GPON, která využívá způsob připojení FTTH. Vyzkoušejte GPON internet od PODY s rychlostí až 1 Gb/s. Stačí se podívat, jestli připojujeme i na vaší adrese.
Ověřit dostupnostVyplatí se DSL internet?
DSL připojení je v současnosti nejvyužívanější druh internetového připojení v Česku, a to především díky jeho širokému pokrytí. Nicméně nároky moderní doby jsou stále vyšší, a DSL tak začíná být považována za zastaralou technologii. Přestože se v rámci DSL objevily další a modernější typy, například VDSL nebo G.Fast, nepřekonatelnou slabinou je jejich závislost na zastaralém telefonním vedení.
Tato technologie tedy prakticky narazila na své limity. Navíc se vyvíjejí jiné internetové technologie, které skýtají daleko větší potenciál, zejména optika. Ta ji také postupně nahrazuje s tím, jak se rozšiřuje optická infrastruktura. Jedná se tak o internet budoucnosti.
Pokud aktuálně využíváte DSL připojení a máte možnost přejít na optiku, neváhejte. Vyzkoušejte třeba optický internet od PODY rychlostí až 1 Gb/s. Začněte tím, že si ověříte dostupnost optického internetu na vaší adrese.
-
{{item.address_line_1}}{{item.address_line_2}}
-
No results