Čím rychlejší, tím lepší – nebo ne? Optimální rychlost internetu je taková, při které se nijak neomezujete, ale zároveň nepřeplácíte za zbytečně vysoký tarif. Jak najít ten nejlepší poměr ceny a výkonu?
Jak rychlý internet potřebujete?
Dříve než se podíváme na jednotlivé parametry, podle kterých byste se měli rozhodovat, nezapomínejte, že je vždy lepší zvolit vyšší rychlost, než jakou teoreticky potřebujete. Proč? Protože skutečná rychlost u vás doma se bude často lišit od té uváděné poskytovatelem. Roli hraje mnoho faktorů – agregace (kdy se o připojení dělíte například se sousedy v bytovém domě), vnější vlivy (počasí nebo kvalita kabelů) nebo domácí Wi-Fi síť, která vždy snižuje výslednou kvalitu připojení.
Nyní se podívejme na jednotlivé parametry, podle kterých vybírat připojení pro vaši domácnost. V první řadě je třeba zmínit, že rychlost připojení ovlivňuje počet členů v domácnosti – za předpokladu, že všichni surfují online. Jako první byste tedy měli zvážit, kolik zařízení bude pravidelně připojeno. Kromě počtu záleží také na tom, k čemu uživatelé budou internet využívat (viz níže).
Většina domácnosti bez ohledu na internetovou technologii využívá domácí Wi-Fi síť. Je to pohodlné a praktické řešení, zvlášť pokud je vás doma víc. Nevýhodou je, že se tím snižuje rychlost připojení. Pokud využíváte například optický internet s rychlostí 1 Gb/s, domácí Wi-Fi může v závislosti na umístění a kvalitě routeru dosáhnout například 400 Mb/s. To je stále nadstandardní rychlost. Pokud ale využíváte internet s rychlostí kolem 50 Mb/s, počítejte s tím, že výsledné připojení může klesnout třeba jen na 10 Mb/s.
Kvalitu internetu na domácí Wi-Fi síti ovlivňuje hlavně vzdálenost vašeho zařízení od routeru a případné překážky, které brání šíření signálu. Nezapomeňte tedy při výběru zohlednit i rozlohu svého bytu nebo domu a jeho dispozice. Pokud se chcete připojovat odkudkoli ve vaší domácnosti (třeba i v tom nejzazším koutě), musíte mít k dispozici dostatečně kvalitní připojení, které zajistí obstojnou rychlost i navzdory ztrátám signálu.
V neposlední řadě záleží také na tom, jak náročný jste uživatel a k čemu budete internet využívat. Jednotlivé činnosti vyžadují různou přenosovou rychlost. Níže uvádíme orientační přehled, díky kterému si vytvoříte hrubou představu o tom, kolik Mb/s potřebujete.
do 10 Mb/s |
|
10–25 Mb/s |
|
25–50 Mb/s |
|
50–100 Mb/s |
|
100–500 Mb/s |
|
nad 500 Mb/s |
|
Počítejte však s již zmíněnou agregací. Pokud nevyužíváte (nebo neplánujete využívat) optiku typu FTTH (Fiber to the Home – optický kabel je přivedený až do konkrétního bytu), pak je jen otázkou, do jaké míry se projeví. A jak už zaznělo, výslednou rychlost ovlivní také počet členů v domácnosti.
Možná už tušíte, jakou rychlost potřebujete. Na řadu však přichází další otázka: jak si správně vybrat z nabídky internetových poskytovatelů?
Možnosti připojení: Jak vybrat to nejlepší?
Na trhu se setkáte s několika typy internetového připojení. Liší se v tom, jakým způsobem přenáší signál. Na začátek stačí vědět, že existují dva hlavní typy: bezdrátové a pevné připojení.
Bezdrátové připojení
Tento druh připojení přenáší signál vzduchem. Je dostupné za předpokladu, že se v okolí nachází centrální vysílač určitého poskytovatele. K příjmu signálu je nutné mít na střeše rodinného nebo bytového domu nainstalovanou anténu. Z ní se pak přivádí kabel přímo do routeru, který vytváří domácí Wi-Fi síť.
Tento typ internetu většinou dosahuje spíše podprůměrné rychlosti, takže pokud máte vysoký standard, není pro vás optimální. Navíc je velmi citlivý na vnější vlivy (například počasí), takže hrozí občasné výpadky. Je to vhodné řešení zejména pro zákazníky, kteří nemají v místě připojení k dispozici pevný internet.
Pevné připojení
V současnosti je na trhu nejžádanější pevné připojení pomocí kabelu. V rámci něj však rozlišujeme několik dalších technologií. Mezi nimi v Česku jasně dominují dva typy: DSL a optika. Podívejme se na ně blíž.
DSL
Nejpoužívanějším typem připojení v Česku je DSL. Tato technologie využívá k přenosu dat metalické kabely původně určené pro pevnou linku. Existuje několik generací DSL – ADSL, SDSL nebo VDSL. Poslední zmíněná je aktuálně technologicky nejvyspělejším typem DSL nabízeným v Česku. Obrovskou předností je široká dostupnost po téměř celé republice.
DSL internet má však celou řadu nevýhod. Jelikož jsou kabely metalické, podléhají vnějším vlivům, jako například počasí, vlhkosti nebo elektromagnetickému rušení. V důsledku toho může dojít k výpadkům. Na mnoha telefonních kabelech se také podepsal čas, a tak se často skutečná rychlost liší od té, kterou uvádí poskytovatel. Jako maximální rychlost se u VDSL uvádí 250 Mb/s, nicméně v průměru dosahuje DSL kolem 30–50 Mb/s.
Optika
Optický internet je aktuálně tou nejlepší volbou na trhu, a to nejen kvůli rychlosti, ale také stabilitě. Data se přenáší pomocí optického kabelu, který zajišťuje rychlost v řádech Gb/s. Jelikož není metalický, nepodléhá vnějším vlivům, takže výpadky téměř nehrozí. Ke komplikacím dochází jen tehdy, když je optický kabel fyzicky poškozený.
V rámci optického internetu rozlišujeme několik typů podle toho, kde končí optické vlákno. Čím je blíž, tím kvalitnější je připojení. Nejlepší variantou je typ FTTH s technologií GPON, kdy je vlákno přivedeno až do bytu zákazníka.
GPON: Giga rychlost, maximální stabilita
GPON internet s rychlostí až 2 Gb/s je tím nejlepším na trhu. Přesvědčte se sami! Stačí se podívat, jestli připojujeme i na vaší adrese.
Ověřit dostupnostPokud máte vysoké nároky a hledáte opravdu rychlé připojení, pak je pro vás optika dost možná jedinou vhodnou volbou. Optický internet však není dostupný na všech místech Česka, a některým uživatelům tak nezbývá než sáhnout po DSL nebo bezdrátovém připojení. Optická infrastruktura se však postupně rozšiřuje a poskytvatelé vnímají, že se jedná o internet budoucnosti. Žádný jiný typ připojení vám (aspoň prozatím) nenabídne lepší výsledky.
Nejen na rychlosti záleží
Pokud nejste náročný uživatel a internet využíváte pouze k brouzdání, pravděpodobně si vystačíte i s rychlostí bezdrátového nebo xDSL připojení. Abyste mohli sledovat videa ve vysoké kvalitě, streamovat nebo se účastnit videokonference bez výpadků, měli byste si pořídit mnohem rychlejší internet, tedy buď VDSL, nebo optiku.
Nicméně rychlost není vše. Kvalita internetu se odvíjí i od jeho spolehlivosti. Jinými slovy, pro maximální zážitek nestačí jen svižné, ale také stabilní připojení, které se neseká a nevypadává. A i v tomto případě vychází ze srovnání nejlépe optika. Pokud máte možnost, pak neváhejte a sáhněte po ní. Vyzkoušejte třeba GPON od PODY s rychlostí až 2 Gb/s. Stačí si ověřit dostupnost na vaší adrese.
-
{{item.address_line_1}}{{item.address_line_2}}
-
No results