Router má své místo téměř v každé domácnosti – nejspíš i v té vaší. Bez něho bychom se totiž nemohli připojit k domácí Wi-Fi síti.
Někdy dochází k záměně termínů router a modem. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že modem převádí a přenáší internetový signál do konkrétního zařízení, a to pomocí ethernetového kabelu nebo USB rozhraní. Nicméně pouze router vytváří domácí Wi-Fi síť, do které se může připojit více zařízení. Dnes už poskytovatelé běžně dodávají hybridní zařízení, která fungují jako modem i router zároveň.
V tomto článku se podíváme, jak vybrat nejvhodnější router, jak ho zapojit a jak nastavit jednotlivé parametry.
Jak vybrat Wi-Fi router
Nejprve se podívejme na několik technických parametrů, které byste měli při výběru routeru vzít v potaz.
Frekvenční pásmo
Nejčastěji se setkáte s dvěma frekvencemi, na kterých router přenáší signál do domácnosti – 2,4 GHz a 5 GHz. Frekvence 5 GHz umožňuje přenosové kanály širší než 20 MHz, díky čemuž je schopna přenášet vyšší přenosové rychlosti a umožňuje tak provozovat i činnosti, které vyžadují velké množství dat. Náročný uživatel se tedy bez 5 GHz prakticky neobejde. V současnosti však routery běžně pracují s oběma uvedenými frekvencemi (tzv. dual-band routery).
S narůstajícím počtem Wi-Fi sítí však tyto dvě frekvence naráží na své hranice. Proto se v rámci standardu 6E (viz níže) začala využívat frekvence 6 GHz. Na rozdíl od 2,4 a 5 GHz u ní nehrozí překrývání ani vzájemné rušení. V praxi to znamená vyšší rychlost a nižší latenci. Více o frekvenčních pásmech najdete v našem článku Jak funguje domácí Wi-Fi.
Zabezpečení
V rámci bezdrátového připojení byste nikdy neměli podceňovat bezpečnost. Útočníci mohou vaši síť zpomalit, nebo dokonce zneužít vaše data. Jednotlivé routery proto využívají různé typy šifrovacích protokolů.
Nejstarším a zároveň nejméně spolehlivým způsobem zabezpečení je WEP. Vzhledem k tomu, že není těžké ho prolomit, tak vám routery s pouze tímto typem šifrování rozhodně nedoporučujeme.
Protokol WPA funguje sofistikovaněji a nabízí poměrně dobrou ochranu. Nicméně ani on není neprolomitelný.
Velmi efektivní způsob zabezpečení představuje protokol WPA2, který by vás měl spolehlivě ochránit. Dnes ho routery využívají nejčastěji, a proto byste se neměli spokojit s žádným méně kvalitním. Vůbec nejlepší volbou je však nejnovější standard WPA3, který nabízí routery vyšší řady.
Zneužitelná může být také funkce WPS, která slouží ke snazšímu připojení nových uživatelů či zařízení k Wi-Fi síti bez nutnosti zadávat heslo. Ač může být takové přihlašování pohodlné, znamená bezpečnostní hrozbu, protože zjednodušuje zpracování hesla a přístup k síti, což je příležitost pro potenciální hackery. Pro větší bezpečnost je tak vhodné tuto funkci vypnout.
Antény
Při výběru routeru bychom rozhodně neměli opomenout antény. Právě ony výrazně ovlivňují kvalitu signálu. Routery disponují jednou nebo několika anténami, které umožňují různou míru natočení. Některé modely se vyrábějí s „neviditelnými anténami“, které jsou integrované uvnitř routeru.
Nejčastěji se setkáte se všesměrovými anténami. Jak už název napovídá, lze s nimi volně pohybovat v okruhu 360°. Zajišťují tedy pokrytí signálem do všech směrů, zato však na kratší vzdálenost.
Pokud potřebujete přenášet silný signál na větší vzdálenosti, pak vám poslouží směrová anténa. Nevýhodu představuje skutečnost, že se dá natočit pouze jedním konkrétním směrem.
Posledním typem antény je sektorová, která signálem pokrývá určitou úhlovou výseč. Proto se obvykle umisťují do rohu místnosti. Lze je natočit v rozmezí 30–180° a modulují směr signálu tak, aby nikam neunikal.
Zapojení Wi-Fi routeru
Jakmile router vyberete, následuje další krok – jeho zapojení a zprovoznění. Než se však do toho pustíte, zkontrolujte, zda nejeví známky poškození. Pokud je všechno v pořádku, v závislosti na modelu se někdy musí k routeru namontovat antény. V případě, že už namontované jsou, pak je třeba je správně natočit podle příručky, kterou najdete v krabici.
Samostatnou kapitolu tvoří umístění routeru. Najděte pro něj místo, odkud jej budete moci propojit se síťovým kabelem a napájecím kabelem. Obecně vzato se snažte vyhnout kovovým předmětům a jiným překážkám, které negativně působí na šíření signálu. Router ničím nezakrývejte ani ho nevkládejte do žádné skříňky. Obvykle bývá dobrou volbou vyvýšené místo, například polička.
Umístění routeru nepodceňte
Když nám klienti volají s tím, že jim internet nefunguje podle představ, často po krátkém rozhovoru zjistíme, že mají nevhodně umístěný router nebo ho mají dokonce zakrytý či schovaný ve skříni. Vždy se proto prosím přesvědčte, že máte router umístěný tak, aby mohl volně šířit signál do prostoru.
Jakmile router umístíte, zapojte router do napájení. Některé modely disponují tlačítkem pro spuštění nebo vypnutí – v takovém případě ho stiskněte. Zapnutý router poznáte jednoduše podle blikajících diod.
Poté na jeho zadní straně najděte port s označením WAN a zapojte do něj síťový kabel od vašeho internetového poskytovatele. Dále se zde nachází obvykle několik LAN portů, které slouží k pevnému propojení routeru s jinými zařízeními, například vaším počítačem nebo televizí. Většina domácností však router používá k vytvoření bezdrátové sítě zabezpečené heslem.
Nastavení Wi-Fi routeru
Pokud router úspěšně zapojíte, zbývá vám ještě nastavit několik parametrů bezdrátového připojení.
Zabezpečení a heslo
Jednou z výhod Wi-Fi sítě je jednoduchý přístup pomocí hesla, které si sami zvolíte. Při instalaci a zprovoznění routeru si ho však obvykle nezvolíte, ale přidělí vám ho výrobce routeru nebo poskytovatel internetu. Změna hesla naštěstí není žádná raketová věda. Jak na to?
Většinou se stačí podívat na štítek na spodní straně routeru, kde najdete IP adresu i potřebné přihlašovací údaje. Uvedenou adresu zadejte do webového prohlížeče. Zobrazí se vám webová stránka, kde zadáte připravené výchozí přístupové údaje. V administraci pak můžete nastavit nové heslo.
U GPON terminálu je to jinak
V případě GPON terminálu od PODY je postup odlišný. Stačí se přihlásit do Klientské zóny a změnit si heslo, případně i název Wi-Fi sítě (SSID), v sekci Internetové služby.
Heslo nikomu nedávejte
Výběr hesla k Wi-Fi nepodceňujte. V opačném případě se totiž můžete stát snadným terčem hackerů. Jak se projevuje hacknutí sítě? V tom mírnějším případě to uživatelé pocítí na rychlosti připojení.
Nezapomeňte ani na přístupové údaje do administrace routeru. Pokud by je útočníci odhalili, získali by přístup k jeho nastavením. V praxi by vám například mohli zobrazit falešnou webovou stránku vašeho bankovnictví, a vy byste přitom nic nepoznali. Nebo by vás přesměrovali na stránky, ze kterých byste si nevědomky stáhli škodlivý software.
Nastavení přenosového kanálu
Jak už jsme si řekli, nejčastěji routery využívají frekvenční pásma 2,4 GHz a 5 GHz. Obě tato pásma poskytují několik kanálů, ke kterým se můžete připojit. S tím se pojí určitá rizika. Pokud totiž stejný kanál využívá mnoho uživatelů, dojde k jeho zahlcení, což snižuje rychlost připojení.
Když se blízko vás nachází další Wi-Fi sítě (typicky např. v bytovce), riziko přetížení kanálu se zvyšuje. Mnoho routerů automaticky najde nejméně vytížený kanál a přepojí se na něj, jindy je nutné změnit ho ručně.
V případě připojení přes technologii GPON od PODY máte v základu nastavený režim AUTO, což znamená, že Wi-Fi síť se sama naladí na nejméně vytížený kanál. V případě potřeby si můžete v Klientské zóně ručně nastavit požadovaný kanál, který je nejméně obsazen.
Jak ale vybrat ten nejméně vytížený kanál? Pomoci vám může chytrá aplikace. Vyzkoušejte třeba WiFi Analyzer pro Android, který je zdarma. Zobrazí vám veškeré dostupné kanály a doporučí vám ten nejvýhodnější.
Kvalitní internet je základ
Pokud nemáte dostatečně rychlé a stabilní připojení od vašeho poskytovatele, pak vám nepomůže ani sebelepší router. Vyzkoušejte například náš optický internet GPON s rychlostí až 2 Gb/s, na který se můžete opravdu spolehnout. Stačí si ověřit, jestli připojujeme i na vaší adrese.